•  „Wsi spokojna, wsi wesoła…”
          • „Wsi spokojna, wsi wesoła…”

          •     15 marca 2024r. uczniowie klasy IIIb, IIIe, IIIf i IIIg wyruszyły do Sierpca do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Pobyt tam został podzielony na dwa etapy – pierwszy to warsztaty robienia palm, a drugi zwiedzanie skansenu. Najpierw skierowaliśmy się na warsztaty robienia palm, które wykonywaliśmy pod czułym okiem Pań instruktorek. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek o tradycjach i zwyczajach wsi polskiej.

            Pierwsze kroki zaprowadziły nas do powozowni gdzie mogliśmy cieszyć oko dawnymi środkami lokomocji na wsi. Następnie poszliśmy na spacer po wspaniałych i bardzo dobrze zachowanych chałupach, obejściach dawniejszej wsi mazowieckiej w typie rzędówki.  Naszą uwagę przykuł drewniany kościół z XVIII wieku wraz z dzwonnicą, który został przeniesiony ze wsi Drążdżewo. Niedaleko młyna w alei skrył się dwór ze wsi Uniszki Zawadzkie ze wspaniałymi wnętrzami.

            Wspólną fotografią zakończyliśmy pobyt w tym pięknym i urokliwym miejscu.

            Opiekunowie: A. Piwowarska, K. Rabajczyk, I. Szczurowska, A. Mazur, M. Kanar

        • Lekcja j. francuskiego ze sprzętem z Laboratoriów Przyszłości
          • Lekcja j. francuskiego ze sprzętem z Laboratoriów Przyszłości

          • W dniu 18 marca 2024 uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w nieco innej niż zwykle, praktycznej lekcji języka francuskiego. Tematem zajęć było samodzielne przygotowanie posiłku, a mianowicie przygotowanie naleśników „les crêpes”. Zajęcia inspirowane były również obchodzonym we Francji 2 lutego, świętem la Chandeleur czyli świętem naleśnika. Uczniowie dowiedzieli się przy tej okazji jak narodził się pomysł wspomnianego święta.

            Wcześniej na wielu lekcjach języka francuskiego poznawali słownictwo dotyczące produktów spożywczych, ich ilości oraz przepisów kulinarnych. Nadszedł więc czas na zastosowanie wiedzy w praktyce. Młodzież zgodnie z recepturą, wykonała ciasto, a następnie usmażyła naleśniki. Zadanie to przysporzyło wiele radości, a najprzyjemniejszą chwilą był moment degustacji. Możliwość uczestniczenia w praktycznych zajęciach był dla uczniów doskonałą formą zdobywania wiedzy.

            Organizator: Dorota Chacińska

        • Misterium Męki Pańskiej
          • Misterium Męki Pańskiej

          • „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24)

            W czwartkowe popołudnie, 14 marca społeczność „Stalowej Jedynki” wzięła udział w Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie.

            W tym roku młodzi aktorzy z klasy VIId pod kierunkiem p. Agnieszki Sieradzkiej przygotowali niezwykle przejmujące widowisko pasyjne pt. „W krzyżu zbawienie”. Wielu głębokich wzruszeń dostarczyły pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą p. Iwony Kalickiej.

            Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Marzec – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka, która przywitała gości życząc wszystkim wielu duchowych refleksji i przeżyć.

            Swoją obecnością to wzniosłe wydarzenie uświetnili: Ks. Proboszcz Przemienienia Pańskiego w Radzyminie Stanisław Popis, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Kierownik Biura Oświaty Krzysztof Czuba, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz zaprzyjaźnionych instytucji, rodzice, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

            Ksiądz Łukasz Sikorski, współorganizator wydarzenia wprowadził zebranych w nastrój pełen zadumy i wyciszenia dzięki modlitwie za aktorów, gości i organizatorów tegorocznego misterium.

            Ku zaskoczeniu zebranych gości, próżno było szukać w pierwszych aktach spektaklu Jezusa z krzyżem na scenie. Zamiast Syna Bożego pojawił się udręczony życiem współczesny człowiek, który niósł Jezusowy krzyż. W postaci Człowieka XXI wieku każdy z zebranych mógł ujrzeć siebie wraz z troskami dnia codziennego.

            Bohater został zaprowadzony do sali pełnej krzyży, które trzymali ludzie realizujący swoje życiowe powołanie na przestrzeni różnych epok. Mógł wziąć na chwilę upatrzony krzyż i przyjąć za swój. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że ostatecznie najlepszym wyborem okazał się ten własny, który tak dokuczał mu na początku.

            Poszukując odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i cel ziemskiej wędrówki widzowie znaleźli się w Ziemi Świętej z czasów Jezusa. Prowadzeni przez św. Mateusza widzieli, jak Zbawiciel powoływał uczniów, uzdrawiał, a potem cierpiał w drodze na Golgotę. Aktorzy wcielili się w postacie: Jezusa, Maryi, Jana, Piotra, Marii Magdaleny, które po mistrzowsku oddały atmosferę grozy i przerażenia w chwili śmierci Chrystusa. Ostatnim aktem była scena ze Zmartwychwstałym Panem, która wniosła nadzieję na szczęście wieczne.

            Po gromkich brawach Pani Dorota Poznańska – Wicedyrektor Szkoły oraz Pani Elżbieta Darka - Przewodnicząca Rady Miejskiej pogratulowały  uczniom oraz organizatorom wspaniałego występu.

            Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej stało się okazją do duchowej refleksji, połączono w nim bowiem historię zbawienia znaną z kart Ewangelii z teraźniejszością oraz przyszłością, co trafnie zaznaczył ks. prał. Stanisław Popis, proboszcz Parafii p. w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

            Śmiało można powiedzieć, że szkolne widowiska pasyjne na dobre zagościły w sercach społeczności „Stalowej Jedynki”. Stały się corocznym wydarzeniem międzypokoleniowym na które uczniowie wraz z bliskimi czekają z utęsknieniem. Młodzi aktorzy od kilku miesięcy z wielkim zaangażowaniem pracują nad swoją rolą, przygotowują rekwizyty, w co chętnie włączają się rodzice.

            Mimo, iż troska o ostateczny kształt spektaklu spoczywa na katechetach, to wszyscy pracownicy szkoły służą pomocą i dodają otuchy aktorom.

            W tym roku upominki dla gości przygotowali nauczyciele świetlicy. Foldery i plakaty powstały dzięki  ks. Łukaszowi Sikorskiemu. Zdjęcia oraz nagranie widowiska  zawdzięczmy p. Grzegorzowi Jeleniowi i p. Pawłowi Cybulskiemu.

            Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć spektaklu w Sali Koncertowej lub pragnęli przeżyć go ponownie, pojawiła się druga szansa w dniu 16 marca w Kolegiacie Radzymińskiej. Na zaproszenie Ks. prał. Stanisława Popisa młodzież zaprezentowała wiernym swój talent aktorski.

            Link do filmu w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie >>>>> https://www.youtube.com/watch?v=-17SZcqSuU8

            Link do filmu w Kolegiacie Radzymińskiej >>>> https://drive.google.com/file/d/1fkOFfEatD8A7VOcY125cNOGwtLEpW320/view?pli=1

            Opracowanie: Agnieszka Sieradzka

            Misterium Męki Pańskiej wystawione w Mieskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie:

            Misterium Męki Pańskiej wystawiane w Kolegiacie Radzymińskiej w dniu 16 marca 2024 roku

        • VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr"
          • VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr"

          • 14 marca, w Międzynarodowym Dniu Matematyki, chętni uczniowie klas I-III wzięli udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr”.

            Inicjatorem i organizatorem konkursu jest MathRiders -  ogólnopolska sieć Centrów Nauczania Matematyki, a jego celem jest między innymi popularyzacja matematyki, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych dzieci oraz odkrywanie matematycznych talentów.

            Do matematycznych zmagań na etapie szkolnym przystąpiło 72 uczniów: 25 z klas pierwszych, 24 z klas drugich i 23 z klas trzecich.

            Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i czekamy na wyniki I etapu konkursu, a te zostaną ogłoszone 15.04.2024 r.

            Szkolni koordynatorzy konkursu: Katarzyna Rabajczyk, Kamila Tyburska, Aneta Jusińska

        • Dzień Recyklingu
          • Dzień Recyklingu

          • Z okazji Dnia recyklingu uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej, po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego, wykonali wspólną pracę plastyczną, przedstawiającą właściwą segregację odpadów. Hasło przewodnie brzmiało Wszystkie dzieci segregują śmieci.

            Organizatorzy: Marija Rusinowicz, Magdalena Ślifirczyk, Katarzyna Sałańska, Izabela Dudek

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • W marcu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas przygotowanej uroczystości uczniowie zapoznali się z zasadami i regulaminami obowiązującymi w bibliotece. Odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedzieli się także jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Na koniec złożyli przyrzeczenie czytelnika, że zawsze będą szanować książki.
            Na pamiątkę każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał zakładkę oraz drobny upominek.
            Szkoła uczestniczy w programie " Czytające Szkoły" z Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, wychowawcy klas I -III czytają codziennie dzieciom wybrane fragmenty książek, więc wierzymy, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę i czytać wypożyczone książki.

            Opracowanie: Agnieszka Dudek, Agnieszka Cichy 

        • Gminny Turniej Warcabowy
          • Gminny Turniej Warcabowy

          • Dnia 15 marca br. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Warcabowym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Zachuta z 4e, Ksawery Lepa z 5b oraz Ignacy Banasiak z 6b, Klara Pachulska z 8c i Jakub Spors z 8c -  uczniowie ci byli najlepsi w eliminacjach szkolnych.

            W turnieju brali udział uczniowie z 7 szkół naszej gminy. Zawodnicy startowali w dwóch grupach wiekowych: kl. 4-5 oraz kl. 6-8. Młodsi zawodnicy mieli do rozegrania 6 partii, a starsi 7. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim.

            Uczestnicy byli klasyfikowani indywidualnie i zespołowo. Indywidualnie nie udało się stanąć na podium żadnemu z naszych reprezentantów, ale ponieważ  zajmowali 4, 5 czy szóste miejsce dało to dwa SREBRNE medale drużynowe.

            Gratulujemy całej naszej drużynie!!

            Opiekun: Anna Ciborowska

        • Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu
          • Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu

          • W dniach 11-17 marca br. obchodziliśmy Światowy Tydzień Wiedzy o Mózgu. Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuję nasz mózg, poznali 10 ciekawostek na temat mózgu oraz zapoznali się z ćwiczeniami, które stymulują mózg do pracy. Gimnastyka mózgu to super zabawa rozwijająca koncentrację u dziecka. To świetna zabawa z przekraczaniem linii środkowej ciała, która ma wpływ na rozwój kolejnych umiejętności takich jak: czytanie, pisanie, literowanie, koordynacja ruchowa a także prawidłowy rozwój motoryczny dzieci.

            Opracowanie: Kinga Wawryszuk

        • Europejski Dzień Logopedy
          • Europejski Dzień Logopedy

          • Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, zostały zorganizowane warsztaty logopedyczne.  W tym roku do ćwiczeń logopedycznych włączone zostały elementy integracji sensorycznej „Sensologopedia”. Podczas zajęć uczniowie utrwalali ćwiczone głoski, stymulując jednocześnie percepcję wzrokową, słuchową i czuciową. Stymulacja wielozmysłowa umożliwiła dostarczanie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego, pobudzając przez  to jego rozwój. Podczas aktywności ruchowych dzieci uczyły się planowania ruchu – umiejętności koniecznej potem do opanowania mowy, czytania i pisania. Umożliwienie dziecku poznania wielozmysłowego polegało na dostarczaniu mu zróżnicowanych bodźców zapachowych, smakowych i dotykowych. Podczas zajęć dzieci wyszukiwały i rozpoznawały przedmioty o różnych fakturach (piasek kinetyczny, kisiel). Rozpoznawały i nazywały przedmioty nie widząc ich, a jedynie  dotykając. Chodziły po różnych fakturach i powierzchniach, powtarzając za terapeutą wyrazy i wierszyki z ćwiczonymi głoskami. Rozpoznawały różne dźwięki dzwonków terapeutycznych.

            Przygotowane zadania wielozmysłowego doświadczania rozwijały ośrodkowy układ nerwowy i doskonaliły artykulację u dzieci. Ćwiczenia prowadzone w tej formie bardzo podobały się uczniom i sprawiły im wiele radości. Dzieci bawiąc się zarazem uczyły się.

            Opracowanie: Iwona Szymańska, Katarzyna Staniszewska

        • Spotkanie z p. Michałem Podlaskim
          • Spotkanie z p. Michałem Podlaskim

          • Dnia 8 marca br. w naszej szkole gościliśmy p. Michała Podlaskiego, polskiego kolarza szosowego, medalistę Mistrzostw Polski, który opowiadał uczniom o swojej karierze sportowej, ile taka praca wymaga wyrzeczeń, ale warto spełniać swoje marzenia i wytrwale dążyć do ich realizacji.

        • Oferta I LO PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej
          • Oferta I LO PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej

          • Dnia 6 marca 2024 r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami I Liceum Ogólnokształcącego PUL Wołomin im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, którzy zaprezentowali uczniom swoją ofertę szkoły oraz pokazali swoje sprawnościowe umiejętności zdobyte w szkole.

        • Rekolekcje Wielkopostne 2024
          • Rekolekcje Wielkopostne 2024

          • W dniach 4 i 5 marca br. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych, które poprowadził ks. Krzysztof Mętlewicz. Rekolekcje - ćwiczenia duchowe - jako praktyka pokutna znane są w Kościele od wieków. To okazja, by zatrzymać się i zastanowić nad celem swojego życia, są czasem lekcji, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi.
            Ksiądz Krzysztof przybliżył uczniom  znaczenie i wartość najważniejszych dobrych uczynków: modlitwy, postu i jałmużny. W ciekawy i inspirujący sposób mówił o relacjach - tak międzyludzkich, jak i tych dotyczących nas i Pana Boga. Zapraszał do siebie uczniów, wręczał im sznurek imitujący więź pomiędzy przyjaciółmi i pokazywał, że złe słowo, krzywda, grzech potrafią taką relację zerwać - jak nożyczki, które przecinają naprężoną linkę. Jednak jeśli tylko potrafimy przyznać się do błędu lub też wybaczyć krzywdę nasza więź - z drugim człowiekiem, czy też Panem Bogiem - nie tylko zostanie naprawiona, ale również zbliży  nas do siebie - jak supeł zawiązany na rozciętym sznurze. Uczniowie mieli okazję zastanowić się również jak ważna jest spowiedź - sakrament pokuty i pojednania, który przywraca nam łaskę uświęcającą i otwiera na Boże Miłosierdzie.
            Uczniowie chętnie zgłaszali się, by odpowiadać na, nie zawsze łatwe, pytania zadawane przez ks. rekolekcjonistę, a także zadawali swoje, kto wie, czy nie jeszcze trudniejsze ;) Ks. Krzysztof pozostawił nas z ważną refleksją dotyczącą winy i przebaczenia, a także "pracą domową" - spędzić popołudnie bez telefonu, zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka oraz znaleźć choćby krótką chwilę na osobistą modlitwę.
            Opracowała: Magdalena Baranowska

        • Wspólna lekcja online z uczniami ze Szkoły w Tarnopolu na Ukrainie
          • Wspólna lekcja online z uczniami ze Szkoły w Tarnopolu na Ukrainie

          • Dnia 7 marca 2024 r. o godz. 9.40 klasa 7f uczestniczyła w nietypowej lekcji języka angielskiego poprowadzonej jednocześnie przez dwóch nauczycieli p. Olhę A., nauczyciela ze szkoły w Tarnopolu na Ukrainie oraz Panią Iwonę Banaszkiewicz, nauczyciela języka angielskiego w naszej szkole. Lekcja odbyła się online, za pośrednictwem aplikacji Google Meeting w ramach podpisanego w zeszłym roku Memorandum Współpracy między dwoma placówkami edukacyjnymi.

            Temat lekcji: Hobby, zainteresowania, zajęcia pozaszkolne.

            Podczas naszej wspólnej lekcji uczniowie z dwóch sąsiadujących państw mogli się poznać, porozmawiać o swoich zainteresowaniach, zawrzeć znajomości, a przede wszystkich rozwinąć swoje umiejętności językowe. Nauczyciele zadawali bardzo dużo pytań, które pozwalały na swobodne wypowiedzi uczniów. Nasi uczniowie przygotowali pudełko z niespodziankami. Po wylosowaniu przedmiotu, uczniowie z Ukrainy musieli odgadnąć jakie to hobby, a uczeń z Polski o nim opowiedzieć. Nie obyło się bez zadań sprawdzających rozumienie tekstu czytanego, pracy w parach i małych grupkach, analizy ankiety internetowej przeprowadzonej kilka dni temu, rywalizacji przy rozwiązywaniu quizu wiedzy.

            Była to długa lekcja, ale przyniosła wiele obopólnych korzyści między dwoma szkołami. Uczniowie zawarli znajomości, które będą dalej podtrzymywać i rozwijać.

            Czekamy z niecierpliwością na następną naszą wspólną lekcję w kwietniu.

            Opracowanie: Iwona Banaszkiewicz

        • VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
          • VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

          • Do dnia 1 marca 2024r. uczestnicy pierwszego etapu konkursu zdobywali sprawności poprzez czytanie książek konkursowych i rozwiązywanie testów.

            Uczniowie, którzy zaliczyli pierwszy etap konkursu, czyli zdobyli minimum pięć sprawności, wezmą udział w etapie drugim.

            Etap drugi konkursu, czyli test półfinałowy, odbędzie się 14 marca 2024r. o godzinie 10.30 w bibliotece szkolnej.

            Test półfinałowy będzie dotyczył znajomości treści książki, wskazanej przez Komitet Organizacyjny, innej dla każdej kategorii.

            Tytuły książek:

            Klasy 1-3 „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” – Julita Grodek. Warszawa: Zuzu Toys

            Klasy 4-6 „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech. Łódź: Wydawnictwo Literatura

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w pierwszym etapie konkursu Wielka Liga Czytelników.

            Biblioteka szkolna

        • "Katyń... pamiętamy"
          • "Katyń... pamiętamy"

          • "Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości,

            nie może być wymazana z pamięci Europy..."

                                                                                                                                                                  /Jan Paweł II/

             We wtorek 5 marca br. minie 84. rocznica podpisania przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii ZSRS dyrektywy nakazującej rozstrzelanie 14700 polskich oficerów  wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Podpisanie   tej dyrektywy przez Józefa Stalina i najwyższych urzędników ZSRS pozostawało w jawnej sprzeczności z międzynarodowym Prawem Konfliktów Zbrojnych. Konwencja Haska z 18 października 1907 roku, dotycząca praw i zwyczajów wojny lądowej zapewniała wszystkim jeńcom wojennym całkowitą ochronę ze strony państwa, które wzięło ich do niewoli. Józef Stalin obawiał się, że oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele inteligencji przetrzymywani w obozach i więzieniach będą stanowić istotną siłę, która w przyszłości mogłaby przyczynić się do wskrzeszenia Rzeczypospolitej, niepodległej i niezależnej od Związku Sowieckiego. Zapalone pod symbolicznym katyńskim pomnikiem na Cmentarzu Poległych znicze - ognie pamięci to znak, że będziemy pamiętać o naszych rodakach skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami...

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • 104. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami
          • 104. rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami

          • Więc przed Wami Polacy-Amerykanie. którzyście nigdy nie zapomnieli kraju swoich przodków, gdy przechodzili ciężkie chwilę, i przed Wami Polacy z Polski, którzyście walczyli nieugięcie za wolność tak dzielnie i tak długu, staję, salutuję i do Was odzywam się "Dumny jestem, że służyłem z Wami"

            Merian C. Cooper

            We wtorek 5 marca br. minie 104 rocznica bojowego chrztu amerykańskich pilotów z 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki w walkach z bolszewikami. W piątek 5 marca 1920 roku  porucznik Harmon C. Rorison lecąc  z Tarnopola  dostrzegł  koncentrację silnych oddziałów Armii Czerwonej i trzy pociągi pancerne w okolicach miejscowości  Bar. Z dwóch karabinów maszynowych swojego Albatrosa  i bombą zruconą ręcznie "sprawił bolszewikom piekło". Była to pierwsza akcja bojowa służących ochotniczo w 7 Eskadrze im. Tadeusza Kościuszki amerykańskich pilotów, którzy przybyli do Polki by "walczyć w siłach zbrojnych siostrzanej republiki Stanów Zjednoczonych  przeciwko wszystkim wrogom Polski " i tym samym spłacić dług wdzięczności za udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość ich kraju w XVIII wieku.  W czasie prawie rocznej walki  przeciwko Rosji Sowieckiej w składzie 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki u boku polskich pilotów  służyło 21  Amerykanów. Trzech z nich straciło życie, pełniąc służbę dla Polski. Każdy z nich miał istotny wpływ na przebieg działań wojennych Wszystkim należy się własne miejsce w  polskiej historii. Krzyżem  Orderu VM zostało  odznaczono siedmiu  amerykańskich lotników, zaś czterech Krzyżem Walecznych. Dziękujemy Wam Amerykanie. W  przełomowym dla naszej ojczyzny czasie , walczyliście o wartość najcenniejszą dla każdego narodu, jaką jest wolność. To w  bitewnym zgiełku wykuwaliście  podwaliny pod przyjaźń i braterstwo broni między naszymi narodami. My  uczniowie "Stalowej Jedynki" chcemy i będziemy pamiętać o  tamtych dniach chwały.  Warto przypomnieć, że dwadzieścia lat po wojnie polsko-bolszewickiej chwalebne tradycje  i  godło 7. Eskadry im Tadeusza Kościuszki przyjął i  godnie reprezentował 303. Dywizjon Myśliwski  w niedocenionej Bitwie o Anglię. Pod niebem Brytanii w szeregach 303 Dywizjonu, co chcemy z dumą  podkreślić,  walczył i zwyciężał  przynosząc sławę Polskim Skrzydłom podpułkownik  pilot Marian Pisarek – patron  naszej szkoły , syn radzymińskiej ziemi.

            Cześć i Chwała Bohaterom

            Koło Historyczne "Wiarus"

        • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
          • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Od trzynastu lat, na początku marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nigdy nie złożyli broni i za  tę postawę zapłacili najwyższą cenę, czyli oddali życie. Dlatego musimy kultywować pamięć o tych Niezwykłych Żołnierzach – Bohaterach Niezłomnych.

            O tych jakże ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski pamięta nasza społeczność szkolna. Z okazji NDPŻW uczniowie kl. 7b i 8d pod kierunkiem Pani Iwony Jaworskiej i Władysława Kolatorskiego przygotowali okolicznościowy Apel. Scenografię wykonała Pani Marta Karłowicz, natomiast o nagłośnienie zadbał Pan Paweł Cybulski i uczeń kl. 8d Tadeusz Godlewski. 

            Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” zaprezentowano krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”. Biografie Bohaterów Niezłomnych oraz wiersze w wykonaniu Amelii Niegowskiej, Aleksandry Kryszkiewicz, Justyny Kwaśnik i Antoniego Jaczewskiego wprawiły wszystkich w nastrój zadumy oraz uświadomiły poświęcenie naszych Przodków walczących o Wolną Polskę.

            Uzupełnieniem uroczystości były dwa filmy dokumentalne dotyczące dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni w szkolnej sali gimnastycznej mogli wysłuchać pięknego utworu pt. „Biały krzyż”, który wykonała uczennica klasy 7b Julia Niegowska. Należy zaznaczyć, że utwór dedykował Krzysztof Klenczon, współzałożyciel zespołu „Czerwone gitary” swojemu ojcu Czesławowi Klenczonowi, żołnierzowi Armii Krajowej, którego władze komunistyczne za wierność Ojczyźnie skazały na 5 lat więzienia.

            Podsumowując uroczystość Pani wicedyrektor Katarzyna Marzec podziękowała wszystkim za kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i złożyła gratulacje osobom, które przygotowały Apel.

            Opracowanie: Władysław Kolatorski

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka
      • sp1radzymin@radzymin.pl - Dorota Poznańska
      • Sekretariat (nowy budynek szkoły) czynny w godz. 07.30-15.30 tel. (+48) 22 786-72-79
      • ul. 11 Listopada 2 05-250 RADZYMIN Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych